160 let SOKOLA a turistická výzva

19.02.2022

V následujícím článku si stručně shrneme historii a význam Sokola, představíme turistickou výzvu a v závěru se podělíme o fotky z pietní akce.

Vznik a význam Sokola

Letos slaví Česká obec sokolská úctyhodných 160 let od svého založení. 16.2. 1882 vdechli dr. Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner život prvnímu českému tělocvičnému spolku jménem Sokol Pražský, čímž se snahy národního obrození dostávají i do sportovního odvětví. A již od této chvíle můžeme sledovat významnou úlohu, kterou Sokol sehrál v našich novodobých dějinách. Byli to sokolové, prodemokratičtí a disciplinovaní, kdo tvořili velkou část českých legionářů, kteří se za 1. sv. války přičinili o samostatný stát a strážili ho během jeho prvních dní. Byli to sokolové, kdo v kritických letech 1938 a 1948 přísahali věrnost republice a po roce ´89 ji pomáhali obnovit. Role Sokola se opět zvýraznila v době pandemie, neboť jak říká známá filosofka prof. Anna Hogenová, Sokol je specifický tím, že se nestará pouze o chrám těla, ale v souladu s antickou kalokagathií i o duši. Všichni uznáme, že péče o obojí bylo v poslední době skutečně zapotřebí, a soudě dle ohlasů, pečuje Sokol dobře. Letošní rok tedy bude ve znamení sokolských oslav a i my se budeme podílet například na výroční Noci sokoloven. Naši cvičenci také vystoupí v hromadných skladbách na festivalech SokolGym 2022.

Turistická výzva

Komise turistiky ČOS zveřejnila k výročí založení spolku turistikou výzvu. Zájemci mají za úkol ujít, či jiným druhem pohybu zdolat 1,6km, 16km, nebo dokonce 160km. Cílem výpravy by měla být sokolská pamětihodnost, ty nejznámější naleznete na webu https://www.sokolskepamatky.eu/.
Fotku z cíle pak můžete poslat organizátorům a zúčastnit se soutěže o ceny.
Bližší informace naleznete na fb stránce Sportovní všestrannosti ČOS.

Uložení Jariny Žitné ve Strašnicích
Členky klubu seniorů se v den výročí založení Sokola zúčastnily slavnostního uložení ostatků  významné sokolky Jariny Žitné po bok sokolských velikánů  na strašnickém hřbitově. Fotky z akce naleznete v galerii.

Všem sokolům a přátelům Sokola přejeme hodně zdraví, sil a radosti ze cvičení!